INFORMACE O KLUBU

Pozemní hokej patří v Rakovníku mezi tradiční sporty s výraznými úspěchy na republikové úrovni. Dává možnost sportovního využití děvčatům i chlapcům ve všech věkových kategoriích od přípravek po družstva dospělých.
Oddíl vznikl v roce 1972 při TJ Lokomotiva Rakovník. Družstvo mužů začalo v oblastní soutěži a o pět let později už slavilo postup do II. Národní ligy. V první polovině 80. let Rakovník úspěšně prošel kvalifikací do nejvyšší soutěže, kde se mu však jako nováčkovi nevedlo. První liga se do Rakovníka vrátila v sezoně 1990-1991.
Pozemní hokej má dvě soutěžní období jaro-podzim na venkovních hřištích, kde hraje jedenáct hráčů, hraje se však i v hale se šestnácti hráči. Právě v hale na začátku 90. let muži obsadili mezi elitou 5. místo a poprvé vyhráli i Velkou cenu Prahy, když ve finále vyzráli na TJ Praga Praha.
V soutěžním ročníku 92/93 se Rakovník stal mistrem ČSFR.V roce 1994 nastoupili muži v Poháru mistrů evropských zemí už pod současným názvem HC 1972 Rakovník . I v následujících letech se rakovnický pozemní hokej držel na předních republikových příčkách, a tak se někteří hráči dostali i do hledáčku reprezentačních trenérů. Hraba, R. Ostaš a Procházka se dokonce s týme ČR do 21 let dočkali stříbrné medaile na ME v hale ve Švýcarsku. Na následujícím ME ve Francii v roce 1997 byl gólman Hraba vyhlášen jako nejlepší na svém postu.
Od roku 1999 startuje mužstvo mužů v nejvyšším Rakoextralize, která má název podle hlavního sponzora.
Od roku 1989 hrají také ženy. Současné době bojují v I. Lize o 3. místo v tabulce s pražskou Slávií a Českými Budějovicemi. Také mezi ženami najdeme jména, která se objevovala na reprezentačních soupiskách: Ivanovová, Vomastková, Šrámková, Váňová, Poláčková, Polcarová Z. a Rácová.
Nadějí a chloubou HC 1972 Rakovník jsou i mládežnická družstva. Chlapci startují v soutěžích od roku 1975 a děvčata od roku 1980. V roce 1986 starší žáci vyhráli Oblastní přebor Prahy, o rok později pak starší žákyně vybojovaly prvenství v halovém oblastním přeboru.
Největší úspěchy slavily dívky pod vedením trenéra Rojíka od roku 1988. Čtyřikrát získaly titul Přeborník ČR v hale, dvakrát zvítězily na venkovních hřištích v mistrovství republiky. V roce 2002/2003 už jako mladší dorostenky ozdobily rakovnický pozemní hokej titulem Mistr ČR. V současné době tento kádr startuje úspěšně v I. Lize starších dorostenek pod vedením trenéra R. Ostaše. Některé z dívek startují i v družstvu žen a samozřejmě se všechny tyto úspěchy odrazily i v zájmu reprezentačních trenérů. Ve výběru do 16 let jsou to T. Matoušková, B. Polcarová, M. Křikavová, V. Škrancová, v osmnátce V. Matoušková, B. Matoušková a Hudečková a v ČR do 21 let v širším výběru jsou V.Matoušková, Hudečková a Holubová. Pozadu však nezůstávají ani chlapci. Ve výběrech ČR do 16 a 18 let jsou sledování Jahoda, Fibingr, Hudeček, Jeřábek, Seman, Kvapil i Hornof
Oddíl HC 1972 Rakovník má do roku 2002 i odpovídající zázemí a hlavně nové hřiště s umělou trávou v areálu SK Rakovník.
I když je pozemní hokej sportem olympijským, patří stále do rodiny malých sportů. V Rakovníku si ale našel a nachází dost příznivců. Přesto však má oddíl má stále zájem o nové tváře hlavně z řad dětí, které mají možnost se připravovat v kvalitních podmínkách pod dohledem zkušených trenérů mládeže Beneše, Salačové, Hraby, Jahody a dalších. Tým trenérů a funkcionářů HC 1972 Rakovník je zárukou kvality tohoto sportu v Rakovníku i do budoucna.